Poświęciłem sporo czasu, aby zdecydować, czy w przypadku kursu wykorzystać Angular CLI. Po długim namyśle, kilku zmianach zdania, uznałem, że warto maksymalnie ograniczyć szczegóły dotyczące konfiguracji środowiska, a skupić się na tym, co najważniejsze.
Czym jest Angular CLI?
Rozbudowana aplikacja w Angular 2 oznacza równie rozbudowaną strukturę katalogów. Duże pokrycie kodu testami – zarówno jednostkowymi jak i e2e, to w dzisiejszych czasach podstawowe kryterium do zbudowania porządnego systemu. To tylko przykłady, które składają się na to, że konfiguracja staje się uciążliwa i czasochłonna.
CLI to narzędzie, które udostępnia nam zestaw komend (wykonywanych z poziomu wiersza poleceń) do rozbudowy naszej aplikacji, a dodatkowo większość spraw konfiguracyjnych jest już z góry załatwiona.
Jednak na dzień dzisiejszy Angular CLI jest dostępny jedynie w wersji beta. Na Github możemy przeczytać niezbyt optymistyczne stwierdzenie:
This project is very much still a work in progress.
Finalnie CLI ma stać się częścią Angulara w dużej mierze znacznie upraszczając współpracę z frameworkiem.
Czas start!
Aby rozpocząć, pierwszym krokiem jest zainstalowanie Node.js oraz npm (czytaj więcej). Wymagana minimalna wersja node to 4.x.x, natomiast npm 3.x.x.
Następnie uruchamiamy cmd
i wywołujemy polecenie:
npm install -g angular-cli
Prawdopodobnie w trakcie instalacji, waszym oczom ukaże się kilka komunikatów npm WARN
– nie przejmujcie się nimi. Kiedy proces się zakończy, CLI powinno być już dostępne globalnie.
Tworzymy pierwszy projekt
Jeżeli proces instalacji się powiódł, z poziomu konsoli musimy przenieść się teraz do folderu, w którym znajdował się będzie nasz projekt (polecenie cd
), a następnie wywołujemy:
ng new app_name
Kiedy już projekt zostanie utworzony, możemy uruchomić serwer:
cd app_name
ng serve
Aplikacja powinna być dostępna pod adresem http://localhost:4200/.